Folna kislina, znana tudi kot vitamin B9, je ena najpomembnejših hranil v zgodnji nosečnosti, saj igra ključno vlogo pri razvoju ploda in preprečevanju prirojenih napak. Zgodnji vnos folne kisline, še preden ženska zanosi, in v prvih tednih nosečnosti bistveno prispeva k zdravemu razvoju otrokovih možganov in hrbtenjače. Zdravniki in strokovnjaki zato svetujejo, da ženske, ki načrtujejo nosečnost, začnejo jemati folno kislino že pred spočetjem in nadaljujejo v prvih mesecih nosečnosti.
Folna kislina je vodotopen vitamin, ki je ključen za tvorbo novih celic in normalno delitev celic. V nosečnosti to pomeni, da pomaga pri pravilnem razvoju otrokovega nevralnega sistema, še posebej nevralne cevi, ki se razvije v otrokov možganski in hrbtenični sistem. Razumeti morate, kako in zakaj je folna kislina ključna za zdravo nosečnost.
Kazalo vsebine
Kako folna kislina vpliva na razvoj nevralne cevi?
Eden najpomembnejših razlogov za uživanje folne kisline v zgodnji nosečnosti je njena vloga pri razvoju nevralne cevi ploda. Nevralna cev je začetna struktura, ki se kasneje razvije v možgane in hrbtenjačo. Ta cev se prične oblikovati zelo zgodaj, pogosto še preden ženska sploh ugotovi, da je noseča – v prvih 28 dneh nosečnosti.
Pomanjkanje folne kisline v tem ključnem obdobju lahko povzroči nepravilnosti pri zapiranju nevralne cevi, kar vodi do prirojenih napak, kot so spina bifida (nepopoln razvoj hrbtenice) in anencefalija (nepopoln razvoj možganov). Z dovolj folne kisline se tveganje za te napake znatno zmanjša.
Koliko folne kisline je priporočljivo zaužiti v zgodnji nosečnosti?
Zdravniki priporočajo, da ženske, ki načrtujejo nosečnost, ali tiste, ki so že noseče, zaužijejo vsaj 400 mikrogramov (µg) folne kisline na dan. Ta odmerek velja že v obdobju, ko par načrtuje zanositev, in vsaj v prvem trimesečju nosečnosti, saj je to obdobje najpomembnejše za razvoj nevralne cevi ploda.
Nekatere ženske, ki imajo večje tveganje za zaplete, na primer tiste, ki imajo sladkorno bolezen ali so že imele otroka s prirojeno napako nevralne cevi, potrebujejo višji odmerek folne kisline – pogosto do 4.000 mikrogramov (4 mg) na dan. To odločitev vedno sprejme zdravnik na podlagi zdravstvene anamneze in morebitnih tveganj.
Ali lahko naravni viri folne kisline zadostujejo?
Folna kislina se naravno nahaja v številnih živilih, zlasti v temno zeleni listnati zelenjavi, kot so špinača, brokoli in brstični ohrovt. Prav tako jo najdemo v citrusih, fižolu, leči in polnozrnatih žitaricah. Čeprav je pomembno uživati živila, bogata s folno kislino, se prehranski vnos redko doseže le s hrano, zato zdravniki priporočajo jemanje dodatkov.
Naravna oblika folne kisline, ki jo najdemo v živilih, se imenuje folat. Folat je ključnega pomena za zdravje, vendar ga telo ne absorbira tako učinkovito kot sintetično folno kislino v obliki prehranskih dodatkov. Jemanje dodatkov folne kisline zagotavlja, da telo prejme dovolj tega pomembnega vitamina, tudi če prehrana ni optimalna.
Kako dolgo je potrebno jemati folno kislino?
Ženske naj bi začele jemati folno kislino že pred zanositvijo, vsaj en mesec pred načrtovano nosečnostjo, in nadaljevale jemanje v prvem trimesečju nosečnosti. To obdobje je ključno za razvoj nevralne cevi, ki se oblikuje v prvih tednih nosečnosti. Vendar pa mnogi zdravniki priporočajo nadaljnje jemanje folne kisline skozi celotno nosečnost, saj vitamin prispeva k splošnemu zdravju matere in otroka.
Folna kislina pomaga tudi pri tvorbi rdečih krvnih celic, kar zmanjšuje tveganje za slabokrvnost (anemijo) med nosečnostjo. Poleg tega folna kislina prispeva k zdravemu razvoju DNK, kar vpliva na rast in razvoj ploda skozi celotno nosečnost.
Ali obstajajo drugi zdravstveni učinki folne kisline med nosečnostjo?
Poleg preprečevanja prirojenih napak nevralne cevi folna kislina pomaga pri številnih drugih vidikih nosečnosti. Redno uživanje folne kisline je povezano z zmanjšanjem tveganja za prezgodnji porod, nizko porodno težo in zaplete, kot je preeklampsija. Prav tako lahko prispeva k zdravemu delovanju imunskega sistema nosečnice in otroka.
Za ženske, ki imajo težave s plodnostjo, lahko folna kislina prispeva k izboljšanju reproduktivnega zdravja in povečanju možnosti za zanositev, saj vpliva na splošno zdravje celic in njihovo pravilno delitev.
Ali je lahko jemanje preveč folne kisline škodljivo?
Folna kislina je vodotopen vitamin, kar pomeni, da presežek tega vitamina telo običajno izloči z urinom. Vendar pa je pri dolgotrajnem uživanju zelo visokih odmerkov vedno pomembno upoštevati nasvet zdravnika. Pretirani odmerki folne kisline lahko prikrijejo simptome pomanjkanja vitamina B12, kar lahko vodi do drugih zdravstvenih težav. Zdravnik bo priporočil pravi odmerek, ki ustreza posameznim potrebam in zdravstvenemu stanju nosečnice.
Folna kislina je ključnega pomena za zdravo nosečnost, še posebej v prvih tednih, ko se razvija otrokov nevralni sistem. Jemanje folne kisline pred zanositvijo in v prvem trimesečju zmanjšuje tveganje za resne prirojene napake nevralne cevi, kot so spina bifida in anencefalija. Priporočeni dnevni vnos folne kisline znaša vsaj 400 mikrogramov na dan, vendar lahko nekaterim ženskam zdravnik svetuje višje odmerke. Folna kislina podpira zdrav razvoj celic, zmanjšuje tveganje za prezgodnji porod in prispeva k splošnemu zdravju nosečnice in otroka.