Razlike med zgodnjimi simptomi nosečnosti in PMS

Razlike med zgodnjimi simptomi nosečnosti in PMS

Deli:

Zgodnji simptomi nosečnosti in simptomi predmenstrualnega sindroma (PMS) so pogosto zelo podobni, kar lahko povzroči zmedo pri ženskah, ki poskušajo ugotoviti, ali so noseče ali se približuje menstruacija. Tako PMS kot zgodnja nosečnost vključujeta hormonske spremembe, ki povzročajo telesne in čustvene simptome, kot so občutljivost dojk, utrujenost, razdražljivost in bolečine v spodnjem delu trebuha.

Kljub podobnostim pa obstajajo nekatere ključne razlike, ki lahko pomagajo razlikovati med PMS in zgodnjo nosečnostjo. Razumevanje teh razlik lahko pomaga ženski, da bolje prepozna, kaj se dogaja z njenim telesom, čeprav je za zanesljivo potrditev nosečnosti še vedno potreben test nosečnosti ali obisk pri zdravniku.

Kazalo vsebine

Občutljivost dojk

PMS: Mnoge ženske doživljajo občutljivost dojk v tednu pred menstruacijo, kar je običajno posledica nihanj ravni estrogena in progesterona. Dojke lahko postanejo boleče ali težke, vendar se ta občutljivost običajno zmanjša takoj po začetku menstruacije.

Zgodnja nosečnost: V zgodnji nosečnosti lahko dojke postanejo še bolj občutljive, otekle in težke. Razlika je v tem, da se ta občutljivost ne zmanjša po predvidenem datumu menstruacije, ampak lahko traja skozi prvo trimesečje. Poleg tega lahko areola (predel okoli bradavice) potemni, kar je pogosto znak nosečnosti.

Utrujenost

PMS: Utrujenost je pogost simptom PMS, vendar se običajno pojavi le nekaj dni pred menstruacijo in se razreši, ko se menstruacija začne.

Zgodnja nosečnost: Utrujenost je eden najpogostejših zgodnjih simptomov nosečnosti in je pogosto intenzivnejša kot pri PMS. Ženske se lahko počutijo izjemno izčrpane že v prvih tednih nosečnosti, kar je posledica hitrega povečanja hormona progesterona, ki povzroča zaspanost. Ta utrujenost lahko traja skozi prvo trimesečje.

Krvavitev ali madeži

PMS: Pri PMS krvavitve ni, vendar lahko pride do rjavkastega izcedka, tik preden se menstruacija začne, kar je znak, da je menstruacija blizu.

Zgodnja nosečnost: Implantacijska krvavitev je lahko zgodnji znak nosečnosti. Pojavi se, ko se oplojeno jajčece vsadi v steno maternice, običajno 6 do 12 dni po oploditvi. Implantacijska krvavitev je običajno zelo lahka, rožnata ali rjavkasta, in traja le en ali dva dni, v nasprotju z običajno menstruacijo.

Krči v spodnjem delu trebuha

PMS: Krči so značilen simptom PMS in se pojavijo nekaj dni pred začetkom menstruacije. Krči med PMS so običajno močnejši in jih ženske občutijo tik pred menstruacijo.

Zgodnja nosečnost: Tudi v zgodnji nosečnosti se lahko pojavijo rahli krči, podobni tistim pri PMS, kar povzroča dodatno zmedo. Razlika je v tem, da so ti krči običajno blagi in kratkotrajni ter se pojavljajo brez krvavitve ali z zelo blagim madeženjem, ki traja le nekaj dni.

Nihanje razpoloženja

PMS: Nihanje razpoloženja, kot so razdražljivost, tesnoba ali žalost, je običajen simptom PMS in ga povzroča nihanje hormonov pred menstruacijo. Ta čustvena občutljivost običajno izgine z začetkom menstruacije.

Zgodnja nosečnost: Nihanje razpoloženja se pojavi tudi v zgodnji nosečnosti, vendar je lahko močnejše in traja dlje časa. Nosečnost povzroča velik hormonski premik, kar lahko povzroči nenadna čustvena nihanja, občutek tesnobe ali žalosti, pa tudi večjo čustveno občutljivost.

Hrepenenje po hrani ali odpor do hrane

PMS: Med PMS lahko ženske hrepenijo po sladki, slani ali mastni hrani. To hrepenenje običajno ni tako intenzivno in mine z začetkom menstruacije.

Zgodnja nosečnost: Hrepenenje po hrani ali odpor do določenih živil je pogost znak zgodnje nosečnosti. V nasprotju s PMS je lahko hrepenenje med nosečnostjo bolj specifično, nekatere vonjave ali okusi pa lahko pri nosečnici povzročijo občutek slabosti. Odpor do hrane in vonjav je pogosto močnejši in trajnejši kot pri PMS.

Slabost in bruhanje

PMS: Slabost ni značilen simptom PMS. Če ženska med PMS občuti slabost, je to običajno znak prebavnih težav ali drugega vzroka.

Zgodnja nosečnost: Slabost, zlasti jutranja slabost, je eden najbolj značilnih simptomov zgodnje nosečnosti. Približno 50 % do 80 % nosečnic doživi slabost ali bruhanje v prvih tednih nosečnosti, običajno okoli 6. tedna, vendar se lahko pojavi že prej. Slabost lahko traja ves dan, ne le zjutraj, in je povezana s hormonskimi spremembami.

Spremembe v apetitu in prebavi

PMS: Nekatere ženske med PMS lahko doživijo napihnjenost ali prebavne težave, vendar te težave običajno izginejo z začetkom menstruacije.

Zgodnja nosečnost: V zgodnji nosečnosti so pogoste prebavne težave, kot so napihnjenost, zaprtje ali povečana potreba po uriniranju. Hormonske spremembe v nosečnosti upočasnijo prebavni sistem, kar lahko povzroči napihnjenost in zaprtje. Poleg tega povečanje hormona hCG lahko povzroči povečano potrebo po uriniranju.

Povečana telesna temperatura

PMS: Telesna temperatura se lahko rahlo poveča v drugi polovici menstrualnega cikla zaradi povišanja ravni progesterona, vendar se običajno zniža tik pred menstruacijo.

Zgodnja nosečnost: Če ženska spremlja svojo bazalno telesno temperaturo (BTT), lahko opazi, da ostane povišana tudi po predvidenem začetku menstruacije, kar je lahko znak nosečnosti. Če bazalna temperatura ostane povišana več kot 18 dni po ovulaciji, je verjetno, da je ženska noseča.

Čeprav so simptomi PMS in zgodnje nosečnosti zelo podobni, obstajajo nekatere ključne razlike, ki lahko pomagajo razlikovati med obema stanjem. Simptomi, kot so trajna občutljivost dojk, jutranja slabost, implantacijska krvavitev in povečana utrujenost, so značilni za zgodnjo nosečnost. Na drugi strani so simptomi PMS, kot so krči in nihanje razpoloženja, običajno omejeni na obdobje tik pred menstruacijo in se razrešijo z začetkom krvavitve. Za potrditev nosečnosti pa je vedno priporočljivo opraviti test nosečnosti.

Dodaj odgovor

Na naši strani uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Privacy Settings saved!
Nastavitve zasebnosti

Tukaj lahko nastavite, kateri piškotki naj se naložijo na stran.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

WooCommerce uporabljamo kot nakupovalni sistem. Za obdelavo vozička in naročila bosta shranjena 2 piškotka. Ti piškotki so strogo potrebni in jih ni mogoče izklopiti.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Zavrni piškotke
Sprejmi piškotke
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?