Med nosečnostjo je kakovosten spanec zelo pomemben za zdravje matere in otroka, vendar mnoge nosečnice doživljajo težave s spanjem zaradi neugodja, hormonskih sprememb in rastočega trebuha. Sčasoma postajajo nekatere spalne pozicije neprijetne ali celo nevarne, zato je ključnega pomena, da nosečnica najde ustrezno spalno pozicijo, ki zagotavlja udobje in varnost.
Vsako obdobje nosečnosti prinaša specifične izzive, zato se priporočene spalne pozicije lahko razlikujejo glede na trimesečje. V nadaljevanju so predstavljene najboljše spalne pozicije med nosečnostjo, ki pripomorejo k boljšemu spancu in splošnemu počutju.
Kazalo vsebine
Spanje na levi strani (SOS)
Spanje na levi strani je splošno priznana kot najboljša in najvarnejša spalna pozicija med nosečnostjo, zlasti v drugem in tretjem trimesečju. Ta položaj poveča pretok krvi in hranilnih snovi do posteljice in razvijajočega se otroka, saj omogoča boljši krvni obtok v telesu. Poleg tega spanje na levi strani zmanjšuje pritisk na jetra in izboljšuje delovanje ledvic, kar pomaga pri odstranjevanju odpadnih snovi in tekočin iz telesa ter zmanjšuje otekanje rok, stopal in gležnjev.
Spanje na levi strani je še posebej priporočljivo v kasnejših fazah nosečnosti, ko večja maternica pritiska na hrbtenico, notranje organe in velike krvne žile. Čeprav je spanje na levi strani idealno, je tudi spanje na desni strani sprejemljivo, če se nosečnica na levi strani ne počuti udobno. Uporaba blazin med nogami in pod trebuhom lahko poveča udobje.
Uporaba blazin za podporo
Uporaba posebnih blazin za nosečnice je eden najboljših načinov za povečanje udobja med spanjem. Blazine za nosečnice so zasnovane tako, da podpirajo telo in olajšajo pritisk na hrbet, boke in noge. Blazino lahko namestite med kolena, da zmanjšate pritisk na boke in spodnji del hrbta. Uporaba blazine za podporo trebuha lahko pomaga pri razbremenitvi hrbtenice, medtem ko podpora za zgornji del telesa lahko pomaga pri zmanjšanju zgage, ki je pogosta v nosečnosti.
Blazina v obliki črke C ali U je zelo priljubljena med nosečnicami, saj nudi celotno telesno podporo in pomaga ohranjati udobje med nočnim spanjem. Blazine za podporo lahko uporabljate v različnih kombinacijah, odvisno od tega, kateri del telesa potrebuje največ opore.
Spanje na hrbtu – do drugega trimesečja
V prvem trimesečju je spanje na hrbtu še vedno udobno in varno, saj maternica še ni tako velika, da bi pritiskala na velike krvne žile ali notranje organe. V tem obdobju lahko nosečnica spi na hrbtu, boku ali trebuhu, ne da bi to povzročalo tveganje za njeno zdravje ali zdravje otroka. Vendar pa naj bi po 20. tednu nosečnosti nosečnice opustile spanje na hrbtu, saj povečan pritisk maternice lahko pritisne na v. cavo, veliko krvno žilo, ki vrača kri v srce, kar lahko zmanjša pretok krvi do ploda in povzroči omotico ali nizek krvni tlak pri nosečnici.
Če ste navajeni spati na hrbtu, lahko prehod na spanje na boku olajšate z uporabo blazin za podporo hrbta, ki preprečijo, da bi se med spanjem nehote obrnili na hrbet. Blazino lahko namestite za hrbet ali pod bok, kar vas bo nežno spodbudilo k spanju na boku.
Dvignjen zgornji del telesa
Spanje z nekoliko dvignjenim zgornjim delom telesa lahko pomaga zmanjšati simptome zgage in refluksa, ki so pogosti zlasti v drugem in tretjem trimesečju nosečnosti. Zgaga nastane, ko kislina iz želodca pride nazaj v požiralnik, kar povzroča pekoč občutek v prsih. Dvignjen zgornji del telesa, ki ga lahko dosežete z dodatno blazino ali z dvigom vzglavja, pomaga preprečiti refluks želodčne kisline.
Ta spalna pozicija je še posebej priporočljiva za nosečnice, ki se pogosto soočajo z zgago, saj pripomore k boljšemu prebavnemu delovanju in zmanjšuje neprijeten občutek ponoči. Pomaga tudi pri dihanju, še posebej če se pojavljajo simptomi kratkega dihanja, ki je pogost pojav v tretjem trimesečju.
Spanje na trebuhu – primerno le v zgodnji nosečnosti
V prvem trimesečju je spanje na trebuhu še vedno povsem varno, saj maternica ni dovolj velika, da bi povzročala nelagodje. Vendar pa večina žensk ugotovi, da je ta pozicija neprijetna že z začetkom drugega trimesečja, ko se trebuh začne povečevati.
Ko trebuh postane večji, spanje na trebuhu ni več priporočljivo, saj povzroča pritisk na maternico in je neprijetno za nosečnico. Če ste pred nosečnostjo spali na trebuhu, je koristno, da že v zgodnji nosečnosti začnete prehajati na spanje na boku, da se vaše telo navadi na novo spalno pozicijo.
Spanje na desni strani – sprejemljivo, vendar z omejitvami
Čeprav je spanje na levi strani splošno priporočljivo, je spanje na desni strani še vedno sprejemljiva možnost, še posebej v prvem in drugem trimesečju. Spanje na desni strani ni škodljivo, vendar se v kasnejši nosečnosti priporoča spanje na levi strani zaradi izboljšanega krvnega pretoka. Če se nosečnica počuti udobneje na desni strani, je to povsem v redu, vendar lahko izmenjuje strani, da prepreči prekomerno obremenitev na eni strani telesa. Pomembno je, da nosečnica izbere položaj, ki ji omogoča sproščen in udoben spanec, ne da bi občutila pritisk na določene dele telesa.
Izogibanje spanju na hrbtu v drugem in tretjem trimesečju
Kot že omenjeno, spanje na hrbtu po 20. tednu nosečnosti ni priporočljivo, saj lahko povečana maternica pritisne na v. cavo, kar zmanjša pretok krvi do srca in ploda. Spanje na hrbtu lahko povzroči tudi bolečine v križu, otekanje nog in celo težave z dihanjem. Zavedanje, da je bolje preiti na spanje na boku, pomaga preprečiti morebitne zaplete.
Če se nosečnica ponoči nehote obrne na hrbet, naj se ne vznemirja. Z blazino pod hrbtom ali bokom lahko prepreči popoln obrat na hrbet in s tem zmanjša tveganje.
Kako lahko tisk na pižame doda udobje in osebni pridih vašemu spancu med nosečnostjo?
Med nosečnostjo je udobje ključnega pomena, in eden od načinov, kako izboljšati svoje spalne navade, je izbira udobne pižame, ki ustreza vašim potrebam. Personalizirane pižame s tiskom lahko poskrbijo ne le za udobje, temveč tudi za bolj prijetno in zabavno izkušnjo. Tisk na pižame lahko vključuje motivacijske napise, prikupne grafike ali celo zabavne fraze, povezane z nosečnostjo, kar vam bo pomagalo ohranjati dobro razpoloženje, tudi ko spanje postane izziv.
Udobna pižama iz mehkih, zračnih materialov, kot so bombaž ali bambus, lahko močno prispeva k boljšemu spancu, še posebej v obdobju, ko telo doživlja veliko sprememb. Če je pižama prilagojena vašim željam, tako z dizajnom kot z udobnimi kroji, vam bo pomagala, da se sprostite in si zagotovite kakovosten počitek. Dodajanje personaliziranih elementov, kot so tiskanje smešnih napak, ki odražajo veselje pričakovanja otroka, lahko ustvari občutek topline in prijetnosti med večernim počitkom.
Tisk na pižame je tudi čudovita priložnost, da ustvarite zabavne kompleti pižam za celotno družino, kar je še posebej priljubljeno pri bodočih starših, ki radi vključijo svojega partnerja v to posebno obdobje. Na primer, lahko oblikujete ujemajoče se pižame z napisi, kot so “Bodoča mamica” in “Bodoči očka,” kar bo poskrbelo za zabavne in nepozabne trenutke.
Spanje na levi strani je najbolj priporočljiva spalna pozicija med nosečnostjo, saj izboljšuje krvni obtok in zmanjšuje pritisk na notranje organe. Uporaba blazin za podporo telesa lahko poveča udobje in pomaga preprečiti težave, kot so bolečine v hrbtu ali zgaga. Čeprav je spanje na hrbtu v zgodnji nosečnosti varno, naj nosečnice po 20. tednu preidejo na spanje na boku, da zmanjšajo tveganje za zmanjšan pretok krvi do ploda. Pomembno je, da nosečnica izbere spalni položaj, ki ji zagotavlja udobje in sprostitev, hkrati pa upošteva priporočila za varnost.