Hemeroidi: Kaj so, kako jih prepoznati in kako jih zdraviti

Hemeroidi: Kaj so, kako jih prepoznati in kako jih zdraviti

Deli:

Hemeroidi so ena najpogostejših težav, povezanih z zdravjem prebavnega sistema. Gre za razširjene in otečene vene v predelu danke in zadnjika, ki povzročajo nelagodje, bolečino, srbenje in včasih tudi krvavitve. Čeprav hemeroidi pogosto ne predstavljajo resne zdravstvene grožnje, lahko močno vplivajo na kakovost življenja.

Ta neprijetna težava prizadene tako moške kot ženske, ne glede na starost. Vendar se tveganje za razvoj hemeroidov povečuje z leti, zlasti pri ljudeh, ki imajo sedeč življenjski slog ali se pogosto srečujejo z zaprtjem. Na srečo obstajajo številne metode za obvladovanje hemeroidov, od preprostih sprememb življenjskega sloga do zdravljenja s kremami, medicinskimi postopki in operacijami.

Kazalo vsebine

Kaj so hemeroidi?

Hemeroidi so v bistvu razširjene vene v spodnjem delu danke (notranji hemeroidi) ali okoli zadnjika (zunanji hemeroidi). Delimo jih na dve vrsti: notranje hemeroide, ki nastanejo znotraj rektuma in običajno niso vidni ali otipljivi, ter zunanje hemeroide, ki nastanejo pod kožo okoli zadnjika in so lahko bolj boleči.

Notranji hemeroidi pogosto ne povzročajo bolečin, ker v danki ni toliko živčnih končičev, ki bi občutili bolečino. Lahko pa povzročijo krvavitve med odvajanjem blata, kar lahko opazimo kot svetlo rdečo kri na toaletnem papirju ali v stranišču. V hujših primerih lahko notranji hemeroidi zdrsnejo skozi zadnjično odprtino (to imenujemo prolaps), kar lahko povzroči bolečino in nelagodje.

Zunanji hemeroidi so bolj občutljivi, saj se nahajajo pod kožo, kjer so prisotni živčni končiči. Zunanji hemeroidi pogosto povzročijo srbenje, bolečino in otekanje okoli zadnjika. V nekaterih primerih lahko zunanji hemeroidi krvavijo ali pa nastane krvni strdek (tromboza), kar lahko povzroči hudo bolečino.

Kateri so najpogostejši simptomi hemeroidov?

Hemeroidi imajo lahko različne simptome, odvisno od vrste in resnosti stanja. Nekateri ljudje morda sploh ne opazijo težav, medtem ko lahko drugi občutijo hudo nelagodje. Tukaj so najpogostejši simptomi hemeroidov:

Krvavitev pri odvajanju blata

Ena izmed najpogostejših težav pri notranjih hemeroidih je svetlo rdeča kri, ki se pojavi med ali po odvajanju. Kri je običajno na toaletnem papirju ali v straniščni školjki. Krvavitev zaradi hemeroidov je ponavadi neboleča.

Bolečina in nelagodje

Zunanji hemeroidi lahko povzročajo bolečino in nelagodje, še posebej med sedenjem ali odvajanjem. Če pride do tromboze zunanjega hemeroida, lahko bolečina postane zelo huda.

Srbenje in draženje

Otekanje okoli zadnjika lahko povzroči srbenje in draženje, kar je zelo neprijetno, še posebej pri zunanjih hemeroidih.

Otekanje in občutek bulice

Zunanji hemeroidi lahko povzročijo otekanje okoli zadnjika, včasih je mogoče otipati majhno bulico. Če pride do prolapsa notranjih hemeroidov, se lahko ti pojavijo kot izboklina skozi zadnjično odprtino.

Izcedek

Pri nekaterih bolnikih se lahko pojavi sluzast izcedek, še posebej če pride do prolapsa notranjih hemeroidov.

Čeprav ti simptomi običajno ne predstavljajo resne nevarnosti, je pomembno obiskati zdravnika, če pride do pogostih krvavitev, hudih bolečin ali nenadnih sprememb v odvajanju blata.

Vzroki za nastanek hemeroidov

Do nastanka hemeroidov pride zaradi povečanega pritiska na vene v danki in zadnjiku. To se lahko zgodi zaradi več različnih dejavnikov, ki povečajo pritisk v trebušni votlini in povzročijo otekanje ven. Najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek hemeroidov so:

Zaprtje in napenjanje pri odvajanju

Napenjanje med odvajanjem poveča pritisk na vene v spodnjem delu danke in zadnjika, kar lahko povzroči nastanek hemeroidov. Kronično zaprtje ali driska lahko prav tako povečata tveganje za nastanek hemeroidov.

Sedeč način življenja

Dolgotrajno sedenje, še posebej na stranišču, poveča pritisk na vene v zadnjiku. Ljudje, ki večino dneva preživijo v sedečem položaju, so bolj izpostavljeni tveganju za razvoj hemeroidov.

Nosečnost:

Med nosečnostjo se poveča pritisk na vene v medeničnem predelu, kar lahko povzroči nastanek hemeroidov. Povečana teža maternice pritiska na vene v spodnjem delu telesa, kar lahko povzroči otekanje ven.

Debelost

Ljudje s prekomerno telesno težo imajo večje tveganje za nastanek hemeroidov zaradi povečanega pritiska na vene v trebušnem predelu.

Starost

Starejši ljudje so bolj nagnjeni k razvoju hemeroidov, ker s staranjem tkiva, ki podpirajo vene v danki in zadnjiku, oslabijo, kar omogoča lažje otekanje ven.

Dvigovanje težkih bremen

Pogosto dvigovanje težkih predmetov ali intenzivna telesna dejavnost lahko povečata pritisk na trebušno votlino in vene v zadnjiku, kar lahko povzroči hemeroide.

Kako diagnosticirati hemeroide?

Diagnoza hemeroidov običajno temelji na opisu simptomov in fizičnem pregledu. Zdravnik bo pregledal predel okoli zadnjika in danke, da bi ugotovil morebitne zunanje hemeroide ali prolaps notranjih hemeroidov. Če krvavitve ali drugi simptomi kažejo na možnost resnejših stanj, bo zdravnik morda priporočil dodatne preiskave, kot je rektoskopija ali kolonoskopija, da bi izključil resnejše bolezni, kot so polipi, razjede ali rak debelega črevesa.

V večini primerov diagnoza hemeroidov ne zahteva invazivnih postopkov, razen če so simptomi nejasni ali če obstaja sum na resnejše težave. Pravočasna diagnoza omogoča, da se zdravljenje začne čim prej, kar lahko prepreči poslabšanje simptomov.

Kako zdraviti hemeroide?

Zdravljenje hemeroidov je odvisno od resnosti simptomov in vrste hemeroidov. V blažjih primerih lahko simptome lajšamo z domačimi metodami, kot so spremembe prehrane in življenjskega sloga. V težjih primerih pa je morda potrebno medicinsko ali kirurško zdravljenje.

Spremembe življenjskega sloga in prehrane

Eden izmed najpomembnejših korakov pri zdravljenju in preprečevanju hemeroidov je vzdrževanje zdrave prehrane, bogate z vlakninami. Uživanje sadja, zelenjave in polnozrnatih živil pomaga zmehčati blato, kar zmanjša napenjanje med odvajanjem. Povečanje vnosa tekočin prav tako pripomore k preprečevanju zaprtja.

Redna telesna aktivnost in izogibanje dolgotrajnemu sedenju sta ključna pri preprečevanju hemeroidov. Priporočljivo je, da se izogibate dvigovanju težkih bremen in da skrbite za redno in nemoteno odvajanje blata brez napenjanja.

Topli sedeči kopeli

Topli sedeči kopeli so učinkovit način za lajšanje bolečin in zmanjšanje otekline pri zunanjih hemeroidih. Priporoča se večkrat dnevno namakanje v topli vodi za 10-15 minut, kar pomaga zmanjšati vnetje in sprosti mišice okoli zadnjika.

Zdravila brez recepta

Obstajajo številna zdravila brez recepta, ki lahko pomagajo pri lajšanju simptomov hemeroidov. Kreme, mazila, svečke in blazinice z zdravilnimi učinkovinami, kot je hidrokortizon, pomagajo zmanjšati srbenje, bolečino in vnetje. Pomembno je, da teh izdelkov ne uporabljate dlje, kot je priporočeno, saj lahko dolgotrajna uporaba povzroči stranske učinke.

Medicinski postopki

Če domača zdravljenja ne prinesejo olajšanja, lahko zdravnik priporoči medicinske postopke. Eden najpogostejših postopkov za zdravljenje notranjih hemeroidov je vezanje z gumijastimi trakovi, pri katerem zdravnik okrog baze hemeroida namesti gumijasti trak, ki prekine dotok krvi, kar povzroči, da hemeroid odmre in odpade.

Drugi postopki vključujejo skleroterapijo (injekcija zdravila, ki zmanjša hemeroid) in infrardečo koagulacijo (uporaba infrardeče svetlobe za uničenje tkiva hemeroida). V hujših primerih, ko drugi postopki niso učinkoviti, se lahko izvede kirurško odstranjevanje hemeroidov.

Kako preprečiti nastanek hemeroidov?

Preprečevanje hemeroidov temelji na vzdrževanju zdravega prebavnega sistema in izogibanju dejavnikom, ki povečujejo pritisk na vene v danki. Pomembni koraki za preprečevanje vključujejo:

Uživanje hrane, bogate z vlakninami

Prehrana, bogata z vlakninami, pomaga zmehčati blato in preprečuje zaprtje. Priporočljivo je uživanje svežega sadja, zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic.

Povečanje vnosa tekočin

Pijte dovolj vode, da ohranite hidracijo in preprečite suho, trdo blato.

Redna telesna aktivnos

Redna vadba izboljšuje prekrvavitev in pomaga pri nemotenem delovanju prebavnega sistema.

Izogibanje dolgotrajnemu sedenju

Daljše sedenje, zlasti na stranišču, povečuje pritisk na vene v zadnjiku.

Pravilna higiena

Poskrbite za nežno čiščenje po odvajanju, da preprečite draženje.

Hemeroidi so pogosta težava, ki lahko močno vpliva na kakovost življenja. S pravočasnim prepoznavanjem simptomov in ustreznimi ukrepi lahko hemeroide uspešno zdravimo in preprečimo. Spremembe življenjskega sloga, pravilna prehrana, gibanje in nega so ključni dejavniki pri preprečevanju nastanka hemeroidov. V primeru hujših simptomov je pomembno, da se posvetujete z zdravnikom, ki vam bo svetoval najustreznejše zdravljenje za vaše stanje.

Dodaj odgovor

Izbor uredništva

Na naši strani uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Privacy Settings saved!
Nastavitve zasebnosti

Tukaj lahko nastavite, kateri piškotki naj se naložijo na stran.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

WooCommerce uporabljamo kot nakupovalni sistem. Za obdelavo vozička in naročila bosta shranjena 2 piškotka. Ti piškotki so strogo potrebni in jih ni mogoče izklopiti.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Zavrni piškotke
Sprejmi piškotke
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?